Salı , Temmuz 14 2020

SİLİFKE ZİRAAT ODASINDA TARIMDA ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNLENMESİ VE ÇOCUK HAKLARI KONUSUNDA EĞİTİM VERİLDİ.Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler Mersin İl müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları Koordinatörlüğü tarafından ve Silifke ziraat Odası salonunda verilen eğitime;Silifke,Anamur, Mut, Bozyazı İlçelerinde görev yapan Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri personelleriyle ziraat odası personelleri katıldı.
İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa SARI Dünyada ve Türkiye de çocuk işçiliğinin en yoğun olduğu sektörler birincisi tarımda, ikincisi sanayide üçüncüsü ise sokakta çalışan çocuklar olduğunu bu kapsamda öncelikli olarak tarımda risk altında çocuk çalıştırılmaması için alanda görev yapan uzman personellerimizi bilgilendiriyoruz. Çocuk İşçiliğinin önlenmesi ve azaltılması için herkesin ve her kurumun öncelikle yapacağı çalışmalar var.Tarımda alanda çalışan yurttaşlarımızın öncelikle ilk alacağı önlemlerin başında tarım yapılan sera ve benzeri ilaçlama yapılan alanlarda mutlaka küçük yaşta çocuk bulundurulmaması zirai ilaçların mutlaka kapalı ve kilit altında dolap yada odalarda tutulması ,evlerde her ne şekilde olursa olsun zirai ilaçların açık alanda bulundurulmaması, sulama havuzları ve su kanallarının etraflarının mutlaka korunaklı hale getirilmesi gibi zaten yurtaş olarak yapmamız gereken görevler vardır. Bu konuda tarımda çalışan vatandaşlarımızın duyarlı olması için öncelikle alanda gezen tarım uzmanlarımız bunların önemini anlatması gerekir.
Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığımız ikinci yüz günlük eylem planında Çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda her kurumlarımıza sorumluluklar vermiştir. Bu kapsamda Mersin Merkez ve Tarsus ilçelerinde eğitim verdik bu günde Silifke de eğitim vererek eğitimimizin birinci aşamasını tamamladık.Eğitimimize yaklaşık 60 kişi katılmıştır.Silifke Ziraat odası başkanına ve İl Tarım Müdürlüğüne desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

BU HABERDE DİKKATİNİZE ÇEKEBİLİR

Bayramınız Kutlu Olsun.