Pazartesi , Ağustos 3 2020

MERSİN SOKAK EKONOMİSİ PLATFORMU BAŞKANI SN. DOÇ.DR OSMAN SİRKECİNİN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEKİ YENİ ” SOKAK EKONOMİSİ” DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ TEBRİK EDERİM.

Mersinde 2018 yılında Kurulan Sokak ekonomisi Platformu olarak özellikle sokağın riskleri ve sokakta büyüyen ekonomik güçler konusun da Mersin de başlayan çalışması Giresin Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye de birçok Üniversitede ve Yurt dışındaki birçok üniversitede akademik başarı olarak sokak ekonomisinin uluslararası alanda tanınması sağlandı.Bu çalışmalara öncülük eden Doç. Dr Osman Sirkecinin Yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasına büyük katkısı oldu. Mersinden Giresun a ve Türkiye de özellikle akademik çevreler sivil toplum kuruluşları tarafından büyük ilgi gördü. Çalışmaları başta Hindistan olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde beğeni kazandı.Malta da yapılan Uluslararası toplantıda sokak ekonomisi Uluslararası bir çalışma olarak dünyanın birçok ülkesinde kabul gördü. Mersinden başlayan bu çalışmayı İzmir Büyükşehir Belediyesi Sahiplenerek İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Sokak Ekonomisi Daire Başkanlığı kurdu.Doç. Dr. Osman Sirkeci kendisine verilen görevin sorumluluğunu sadece İzmir de değil Türkiye genelinde ve Dünyada tanıtma ya katkı sağladığı içinve ilk kez “Sokak Ekonomisi Daire Başkanlığı ” kurduğu ve bu göreve de kendini layık gördüğü için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer e teşekkür etti.
Doç Dr. Osman Sirkeci yaptığı açıklamada; Son günlerde medyada yer alan 2019 Nobel ekonomi ödüllerinin verilmesi ile alakalandırılan ilişkilendirilen Sokak Ekonomisi Yaklaşımı proje çalışmalarımızın da 2019 yılında layık görülen çalışmaları yürüten üç Amerikalı iktisatçının kapitalizmin çözemediği yoksulluk işsizlik ve açlık sorunlarının çözümüne yönelik yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle almış olmaları bizim çalışmalarımızın da aynı şekilde sistemin sağlayamadığı sosyal refah ortadan kaldıramadığı milyarlarca insanı mahkum olduğu yoksulluk ve açlık karşısında kapitalizmin dışsallıkların da ve başarısızlıklarında Yeni Sokak ekonomisi modelinin ürettiği çözümlerle çalışmamızı da 2020 yılı nobel ekonomi ödülüne aday gösterme teklifleri peş peşe gelmeye başladı.
Bu önermeler bizleri bir kez daha hem Mersin de çalışmalara ilk başlayanlar hem de bir Türk olarak onurlandırmaktadır bunu da Mersinli çalışma arkadaşlarımız ve basın mensuplarımızda ev tüm Türkiye kamuoyu bu vesileyle bir kez daha paylaşmak istiyorum bu zorlu yolculukta bu onurlu çalışmalarda sizlerle birlikte olacağız daima Mersin Medyasının yanımızda hissedeceğiz daima genç dostlarımız araştırma arkadaşlarım STK aktivistlerimizi ve tüm mesleklerden dostlarımıza arkadaşlarımıza İzmir’de görüşmek veya dünyanın başka yerlerinde ilgili çalışmaları daha kolay ulaşmak hoşça kalın diyorum

Hakkında: admin

BU HABERDE DİKKATİNİZE ÇEKEBİLİR

MUTLU BAYRAMLAR