Perşembe , Temmuz 9 2020

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNLENMESİ İÇİN HERKESİN KATKI VERMESİ GEREKİR.

Sokak ekonomisi Platformu başkanı ve Giresun Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Sirkeci Mersin Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi Koordinatörü Mustafa Sarı’yı ziyaret etti.
Ziyarette Sokak ekonomisinin kayıt altına alınması halinde Çocuk İşçiliğinin büyük oranda azalarak Çocukların kötü koşullarda çalışma yerine Ailelerin ve devletin denetiminde mesleki

Eğitim ve örgün eğitime kazandırılabileceği kaydedildi.Sokak Ekonomisi Platformu başkanı Doç. Dr Osman Sirkeci “Global sokak ekonomisi artık tüm ülkelerde önemli bir ekonomik güç haline gelmiştir.
Bu gücün bir bölümü de sokakta tarımda ve sanayide çalışan çocuklardır. Bu sorun sadece ülkemizde değil tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı ortak sorundur. Bu sorunun çözümü öncelikle ülkelerde ve ülkemizde kayıt dışı alanlarda sağlıksız ortamlarda çalışan bireylere kolaylıklar ve teşvikler getirerek kayıt dışı ekonomiyi her ne şekilde olursa olsun kayıt altına almayı sağlamaktır. Böylece kayıt dışı kalan aileler kayıt altına alındığında çocuklarına yönelik yürütülecek mesleki ve örgün eğitim programlarıyla çocuklar çocuk işçiliği tanımından çıkıp hem çocukluklarını yaşayacakları ortamlara kavuşacak hem de aileleri yanında yada kamu kurumların denetiminde tehlikeli olmayan ruhsal ve bedensel gelişimlerini engellemeyen alanlarda mesleki beceri kazanabileceklerdir.
Çocuk girişimcilere yönelik,özgün eğitim modellerinin hayata geçmesi gereklidir.
Doç. Dr. Sirkeci ;Biz sokak ekonomisi Platformunu geçen yıl Mersinde oluşturduğumuzdan sonra başta büyük şehirlerimiz olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde “Sokak ekonomisi “ çalışmamız ses getirmiştir. Mersin bu alanda da Hem Türkiye ye hem de dünyaya örnek ekonomik ve sosyal oluşumun başlangıç yeridir. Dedi.
İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı da “Sokak Ekonomisi Platformu Başkanı Doç. Dr. Osman Sirkeci
ye ziyareti nedeniyle teşekkür ederek Mersinin Her alanda öncü olması bizi mutlu etmektedir. Mersin Çocuk işçiliği alanında da diğer illerimize göre en başarılı iller arasındadır. Çocuk İşçiliğinin önlenmesi için toplumun tüm kesimlerinin desteğine ihtiyaç vardır. Bu nedenle Sokak ekonomisi platformu başkanı sayın Doç.Dr Osman
Sirkeci`ye destekleri nedeniyle teşekkür diyorum

BU HABERDE DİKKATİNİZE ÇEKEBİLİR

Bayramınız Kutlu Olsun.